NEWELSKA.COM
  • Home
  • Blog
  • Portfolio
  • Contact

BLOG

Morsdag-event med LUSH

22/5/2019

0 Kommentarer

 
Ikväll har jag och Noah varit hos LUSH på Drottninggatan på ett event ordnat av LUSH tillsammans med Louise Andersson
Jag har nog inte varit inne i en LUSHbutik på säkert tio år, men efter ikväll kommer jag garanterat hitta dit igen. Det är en oas av väldoftande, glittriga och färgglada krumelurer i olika formationer!
0 Kommentarer

Nytt spännande jobb

16/5/2019

0 Kommentarer

 
I förra veckan berättade jag att jag har ett nytt spännande uppdrag på gång, och idag körde jag min första dag, nämligen som lärare på Makeup Academy by Dashl 😍
Förra terminen jobbade jag på BJÖRN AXEN makeup academy, men när världens bästa rektor där – Jessica Jarmteg tog ett kliv vidare i karriären och tackade ja till jobbet som verksamhetschef för Makeup Academy by Dashl, ja då kändes det självklart för mig att sluta på BJÖRN AXEN och följa med till Makeup Academy by Dashl.
Makeup academy har ett etablerat rykte som den mest prestigefyllda akademin i Sverige. Skolan startade i januari 2009 och är känd som den utbildning som får ut flest elever i arbete. MAKEUP ACADEMY har utbildningar i både Stockholm och Göteborg. Akademin startades av makeup-artisten och entreprenören Linda Mehrens som har mer än 30 års erfarenhet från kosmetikaindustrin och ägs nu av Beauty-tech bolaget Dashl som digitaliserar skönhetsbranschen och hjälper stylister att få en språngbräda in i branschen snabbare genom sitt nätverk.
Dessutom är skolan den enda i Sverige som är auktoriserad av C.I.D.E.S.C.O som är en internationell diplomering.
Jag är själv C.I.D.E.S.C.O-diplomerad inom makeup&hår och för mig känns det därför självklart att arbeta på en skola och utbildning som står för C.I.D.E.S.C.O.S höga krav och standard i branschen.
Jag har jobbat med utbildning i nästan 9år sammanlagt, och det är något jag verkligen älskar och brinner för!
Så, idag höll jag min första lektion på skolan; 20-talsmakeup!
Picture
Demo på bästa Ina Palm (tidigare elev och lärare som tyvärr gör sin sista termin på skolan nu)
Den här terminen hoppar jag in lite mitt i en utbildning och kommer hålla lektioner i både makeup och hårstyling, och efter sommaren ser jag fram emot att vara en del av det fantastiska nya lärarteamet på skolan! Så taggad!
Har du drömt om att utbilda dig till makeupartist? Kika gärna mer här för att läsa mer om Sveriges idag enda C.I.D.E.S.C.O godkända utbildning inom makeup 💄
0 Kommentarer

Kicks festival collection

15/5/2019

0 Kommentarer

 
Tidigare ikväll var jag och Noah på ett superfint ordnat event med KICKS som presenterade sin nya limited edition kollektion festival
Eventet hölls på innergården på Story hotel i stan, och det var så mysigt!
Vi välkomnades av urgulliga Camilla (även känd som beauty&bullshit) från Patriksson pr.
Det bjöds på popcorn i popcornmaskin, gulligaste alen jag någonsin sett, mumsigt spicy tilltugg och härlig atmosfär.
Kollektionen innehåller en ögonskuggspalett, en highlighter, bling-bling till ansiktet och tre penslar. Utöver festavalkollektionen presenterades också en ny primer och ett dewy setting-spray.
Picture
Picture
Picture
Med mig hem fick alla fina nyheter som landar i min något försenade ”att testa” hylla. Ögonskuggsfärgerna ser ljuvliga ut och jag tycker överlag att KICKS pigment håller hög standard till det priset! Älskar också att paletterna i sig är gjorda av papp istället för plast, då det resulterar i att de inte väger lika mycket vilket underlättar för mig i jobb.
Ögonskuggspaletten kostar 279kr och innehåller 10 nyanser med både matta och skimriga skuggor.
Highlightern ligger på 149kr
Penslarna 119kr för ögonskuggspensel, 149kr för rougeborste och 179kr för puderborste.
Strass till ansikte/kropp 69kr
Primer och settingspray 179 resp 159kr.
Finns i butik inom kort!
Både jag och Noah var trötta idag och jag har en tidig start imorgon så vi gick rätt tidigt, men jag är glad att vi trotsade tröttheten och åkte in!
0 Kommentarer

Glow palett till budget pris

10/5/2019

0 Kommentarer

 
Nyligen lanserades det Amerikanska makeupmärket L.A. Girl i Sverige, ett märke som sedan 1985 erbjudit konsumenten färgsprakande makeupprodukter till ett väldigt plånboksvänligt pris.
Jag hade faktiskt aldrig provat något från märket tidigare, men jag blev glad när jag fick hem ett bud från Vass PR med några produkter från märket.
Nu vill jag tipsa om en av produkterna, en GLOW palett som överraskade så positivt! Fina färger, bra pigment och en lätt palett att multitaska med.
Picture
Paletten innehåller två nyanser på rouge, en bronzer och en highlighter. Färgerna är också super att använda som ögonskugga! Bronzern är jättefin att lägga i globlinjen för att antingen ge ett mjukt djup, eller för att till exempel mjuka upp en en sotning med lite värme. Highlightern är jättefin att också lägga i inte ögonvrån eller på ögonlocket för att pigga upp.
Paletten kostar runt hundralappen och finns att köpa på till exempel Hm
0 Kommentarer

Efter ledigt kommer…

7/5/2019

0 Kommentarer

 
…fler roliga jobb!
Jag är så ofantligt tacksam att jag har ynnesten att arbeta med något jag faktiskt älskar! Jag är stolt över mig själv för att jag följde min dröm och jag är lycklig över att kunna fortsätta utmanas och utvecklas i mitt jobb, och att fortsatt brinna för det jag gör och att kunna livnära mig på det jag vill .
En av de saker jag älskar med mitt jobb är att ingen dag är den andra lik. Jag gör så många olika typer av uppdrag att slentrian och rutin liksom inte finns. För en del i min omgivning låter det skrämmande, men för mig där jag är i mitt liv just nu passar det perfekt.
Jag har lyxen att styra min tid och att till exempel kunna ha en ledig dag mitt i veckan. Visst, sen innebär mitt jobb att jag ibland även jobbar på helger men då är det för att jag själv valt att tacka ja och inte för att någon beordrat helgarbete.
I dagarna två har jag haft inspelning med expressen hälsas satsning SKÖNHETSAKUTEN, där jag är ”programledare” och vi gör små instruktionsfilmer. I några visar jag på mig själv, i andra har jag en modell jag visar på. Vi spelade in flera filmer nu, och när de är färdigklippta och släpps så kommer jag länka här. Ett exempel på hur filmerna kan se ut kan du se i pilotavsnittet här
Imorgon har jag kontorsdag och ska hinna ikapp med kvitton och fakturor, och förbereda mig inför nytt återkommande jobb som jag smygstartar med på torsdag och kör igång mer ordentligt med nästa vecka. Men mer om det kommer då 😉
0 Kommentarer
    OM MIG
    CIDESCO-certifierad makeup artist och hårstylist samt auktoriserad hudterapeut.

    Arkiv

    September 2020
    Maj 2020
    Mars 2020
    Februari 2020
    Januari 2020
    November 2019
    Oktober 2019
    September 2019
    Juli 2019
    Juni 2019
    Maj 2019
    April 2019
    Mars 2019
    Februari 2019
    Januari 2019

    RSS-flöde

    Kategorier

    Alla
    Allmänt
    Hår
    Hudvård
    Jobb
    Makeup
    Recension

  • Home
  • Blog
  • Portfolio
  • Contact