NEWELSKA.COM
  • Home
  • Blog
  • Portfolio
  • Contact

BLOG

Vi ska flytta!

19/9/2020

0 Kommentarer

 
Bild
Flyttkaos!
Vi har ju velat flytta till större ett tag nu och plötsligt händer det! Men från 0 till 100! Från att ha skickat in uppgifter till att en faktisk flytt blir av så har vi ett tidsspann på knappa tre veckor. Allt blev klart förra veckan och i månadsskiftet går flyttlasset; hela 80meter längre bort 😂
Stressade men glada då vi hittat något i samma område bara huset bredvid, vilket innebär en minimal förändring för stora sonens umgänge och skola.
Så just nu lever vi i flyttkaos, spackeldamm och målarfärg på händerna.
Det mesta i skönhetsväg är nedpackat och uppdateringarna här kanske inte blir så täta förrän lasset gått.
Så denna soliga septemberlördag spenderar jag inomhus med att spackla hål efter hyllor, slipa och måla. Tillfälligt bytt sminkpenslar mot roller och ser sååååå mycket fram emot att få större då jag äntligen kommer få ha ett eget litet krypin 🤗🤩🥳


0 Kommentarer

Vågigt hår med babyliss

12/9/2020

0 Kommentarer

 
Inlägget innehåller reklam genom annonslänkar för Åhléns & LYKO
Bild
Jag har fått rätt många kommentarer och frågor om looken med det vågiga håret och de glittriga ögonen som jag gjorde för byMalinas digitala modevisning under Sthlm fashion week förra månaden!
Jag tänkte därför dela med mig av en steg för steg guide som jag skrivit ihop. Först ut blir hur man skapar det vågiga håret 🤗
Bild

How to med babyliss deep wave wand

Babyliss deep wand innehåller tre olika värmelägen. Ju grövre hårstrån du har, desto högre värmeläge på tången. Prova dig fram vad som passar bäst för just ditt hår.
Värmeplattan är också behandlad med en turmalin-keramisk beläggning, vilket ger en skonsammare användning.

Ditt hår behöver inte vara helt nytvättat, men det är att föredra att det inte innehåller för mycket restprodukter från tidigare styling eller att det varit värmebehandlat tidigare. Ett redan manipulerat hår är alltid svårare att byta form på. På så sätt har du de bästa förutsättningarna för att få riktigt snygga vågor som håller!

Börja med att borsta igenom håret ordentligt. Fördela ut värmeskydd jämnt i hela hårets längd. Håret ska inte vara blött av produkt, men det är viktigt att hela håret prepareras med ett värmeskydd. Värmeskyddet fungerar både som en skyddande barriär mellan hårstrå och värmeredskap, och idag innehåller även de flesta värmeskydd funktioner som gör att din styling håller bättre.

Dela sedan in håret i större passéer för att underlätta stylingen. Därefter delar du in och stylar håret slinga för slinga. Ju tjockare hår du har, desto fler slingor behöver du dela in det i.

Ta en slinga lika bred som tången och börja högst upp. Kläm ihop tången och håll några sekunder. Lyft sedan ned tången ett steg så att vågorna ligger efter varandra. Fortsätt sedan ned till du nästan når topparna. Här kan du variera slutresultatet genom att tex inte våga allra längst ut i topparna, eller att inte börja direkt vid hjässan. Prova dig fram till vad du gillar bäst.
Tänk på att hålla deep wave stylern med bredden av tången längs med huvudet, alltså i våglängd, så att vågorna hamnar på rätt håll.

Arbeta igenom hela håret tills varje slinga är genomarbetad. När hela håret har fått svalna så kan du dra igenom längderna antingen med fingrarna eller en bredtandad kam. Använd sedan ett mjukt till mellanhårt spray för att fixera lockarna på plats. Vill du ha mer volym i botten kan du också ha i lite torrschampo eller strukturspray som ger ett extra lyft.


OBS! När du gjort färdigt en slinga, låt då denna svalna! Håret låser sin form när strået går från varmt till kallt, och om du försöker dra ur vågen eller locken medan håret fortfarande är varmt, så manipulerar du om dess form och resultatet blir då att det inte håller hela kvällen.

TIPS! Om du har bråttom, börja med håret som ramar in ansiktet. Då kan du alltid slänga upp resten i en slarvig tofs om du inte hinner gå igenom hela håret, och det hår som är närmast ansiktet får lagom med tid att svalna.

Bild
Babyliss finns att hitta hos flera återförsäljare som till exempel Åhléns
0 Kommentarer

Pensel, borste eller svamp?

9/9/2020

0 Kommentarer

 
Häromveckan blev jag intervjuad av Expressen hälsolivs Cornelia Thomasson om makeupredskap, och hur man bör tänka kring val av penslar.
Resultatet kan du se i länken nedan 🥰
https://www.expressen.se/halsoliv/skonhet-1/make-up/guide-har-ar-sminkborstarna-du-behover-/


0 Kommentarer

Nu bara kör jag!

9/9/2020

0 Kommentarer

 

Ok, så jag är inte den mest tekniska när det kommer till i princip allt som har med hantering av en dator att göra. Aldrig varit och kommer förmodligen heller aldrig bli, då jag helt enkelt inte tycker det är så förbaskat roligt.
Men, jag älskar ju att prata produkter och att skriva om dem och det var därför jag började blogga för några år sedan.
Visst visst, det har gått i perioder med hur aktivt jag bloggat men helt ärligt har det enbart att göra med att jag tappat suget när något hängt sig, när jag inte kunnat eller när jag inte fattat.
Och sen vips har det gått en månad eller mer utan att något inlägg postats och då känner jag mig lite dålig.
För hur svårt ska’re va liksom? Skriver ju mest för att jag själv tycker det är kul, att tex kunna gå tillbaka två tre år och se vilka favoritprodukter jag hade då eller vilka fig jag gjorde. Men jag har sån j-a prestationsångest så när det inte funkar, då lackar jag ur och skiter i det. Hellre inte alls än halvdant, typ.

Det blev en naturlig paus i början på året eftersom vi fick tillökning första veckan i februari. Sen blev jag lite sjuk direkt efter och sen kom ju Corona.

Och så hade jag nån sorts hat-kärlek till Wordpress. Har gillat wp, men efter någon uppdatering av programvaran så blev allt annorlunda och det bara försvann massa inlägg. Alltså försvann.
Kul, not so much va? När en ändå lagt ner en hel del tid på att testa, skriva och posta. Suck.
Hur som så har jag nu hittat en annan form av redigerare som, lyssna noga nu, har ”dra och släpp” funktion! Men alltså, HUR BRA för en computer-dummie som jag?

Ok, ok. Jag ska inte snacka ner mig själv HELT för jag är ändå rätt bra på andra grejer där datorn krävs som att tex fakturera och sköta min bokföring med mera. Jag tror helt enkelt problematiken för mig legat i att jag följer och läser så många andra bloggar som är så fina att jag får prestationsångest och känner mig typ sämst i hela världen på det här.
Kolla till exempel duktiga jessicas-skona-varld.femina.se/ eller elinfagerberg.se/ så förstår ni.

Men så kände jag igår kväll, efter att ha hållit på med den här sablars sidan att orkar jag lägga så mycket energi på hur det bör se ut, eller ska jag bara köra och lära mig under tiden?
Jag valde det sistnämnda, det blir som det blir och det kan bara bli bättre!
Så se upp för tut tut, nu bara kör jag!

0 Kommentarer

Höstens bryntrender

5/9/2020

0 Kommentarer

 
Bryn är nog ett av attribut vi har som engagerar mest! Det är också en del i utseendet som med dagens produkter är relativt enkelt att förändra och således testa det som trendar. Om du är nyfiken på vad jag tror blir de största trenderna i höst och vinter så kan du läsa artikeln nedan, där jag listar såväl de fyra trender jag tror vi får se mest av och jag tipsar också om produkter du kan använda för att uppnå önskat resultat.

https://www.expressen.se/halsoliv/skonhet-1/sa-far-du-till-hostens-heta-ogonbryn/




0 Kommentarer
    OM MIG
    CIDESCO-certifierad makeup artist och hårstylist samt auktoriserad hudterapeut.

    Arkiv

    September 2020
    Maj 2020
    Mars 2020
    Februari 2020
    Januari 2020
    November 2019
    Oktober 2019
    September 2019
    Juli 2019
    Juni 2019
    Maj 2019
    April 2019
    Mars 2019
    Februari 2019
    Januari 2019

    RSS-flöde

    Kategorier

    Alla
    Allmänt
    Hår
    Hudvård
    Jobb
    Makeup
    Recension

  • Home
  • Blog
  • Portfolio
  • Contact